លោកជំទាវអនុរដ្ឋលេខាធិការ យ៉ើ អាស៊ីគីន អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំ​គណៈ​កម្មការតម្រង់ទិសគម្រោងភាពជាដៃគូ សហភាពអឺរ៉ុប និង​អាល្លឺម៉ង់ ដើម្បីបើកច្រកទៅកាន់ទីផ្សារសកល និងជំនាញពាណិជ្ជកម្ម លើកទី២ (3rd EU-German GATE PSC)
ចេញ​ផ្សាយ​ ១១ កុម្ភៈ ២០២៦ 547
នាព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ លោកជំទាវ យ៉ើ អាស៊ីគីន អនុរដ្ឋ​លេខា ធិការ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានអញ្ជើញចូល​រួម​កិច្ចប្រជុំ គណៈកម្មការ  តម្រង់ទិសលើកទី៣ នៃគម្រោងភាពជាដៃគូ​សហភាពអឺរ៉ុប និងអាល្លឺម៉ង់ ដើម្បីបើក ច្រកទៅកាន់ទីផ្សារសកល និង​ជំនាញ​ពាណិជ្ជកម្ម (3rd EU-German GATE)។
កិច្ចប្រជុំធ្វើឡើងនៅទីស្តីការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដឹកនាំរួមគ្នាដោយ លោកជំទាវ តឹករ៉េត កំរង រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និងលោក Koen Everaert អនុប្រធានកិច្ច សហប្រតិបត្តិការ​នៃគណៈ​ប្រតិភូសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំកម្ពុជា។
ក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវ យ៉ើ អាស៊ីគីន បានជម្រាបជូនអង្គប្រជុំ​អំពី​វឌ្ឍនភាព សំខាន់ៗក្នុងវិស័យកសិកម្ម ក្រោមក្របខណ្ឌកិច្ចសហ​ប្រតិបត្តិការជាមួយគម្រោង GATE ដែលផ្ដោតលើការពង្រឹងខ្សែច្រវាក់​តម្លៃកសិកម្មកម្ពុជាឱ្យកាន់តែរឹងមាំ មាន សុវត្ថិភាព និងលទ្ធភាពប្រកួត​ប្រជែងខ្ពស់លើទីផ្សារសកល។ លោកជំទាវបាន សង្កត់ ធ្ងន់​លើសមិទ្ធ​ផល នៃការអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធភូតគាមអនាម័យអេឡិចត្រូនិក (ePhyto) ដែលកំពុងអនុវត្តការតភ្ជាប់ជាមួយប្រព័ន្ធបញ្ជរតែមួយជាតិ (CNSW) តាម​រយៈ យន្តការ Single Sign-On ដែលជាជំហានយុទ្ធសាស្ត្រ​ក្នុងការ​គ្រប់​គ្រងពាណិជ្ជកម្ម តាមបែបឌីជីថល។
បន្ថែមលើនេះ ដើម្បីបង្កើនតម្លាភាព និងសុចរិតភាពនៃឯកសារ ក្រសួង​កសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទកំពុងសិក្សាលើការ​ប្រើ​ប្រាស់ផ្លេតហ្វម verify.gov.kh របស់ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ដើម្បីដាក់បញ្ចូលលេខកូដ QR ស្តង់ដារជាតិ​លើវិញ្ញាបនបត្រ ePhyto។ យន្តការនេះនឹងអនុញ្ញាតឱ្យអាជ្ញាធរ​មានសមត្ថកិច្ច នៅតាមព្រំដែន អាចផ្ទៀងផ្ទាត់ភាពត្រឹមត្រូវ​នៃ​វិញ្ញាបនបត្របានភ្លាមៗ និងដោយផ្ទាល់ តាមរយៈប្រភព​ផ្លូវការ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
ជាកិច្ចបញ្ចប់ លោកជំទាវបានបញ្ជាក់ជាថ្មី ក្នុងការបន្តពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ ជាមួយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ទាំងអស់ ដើម្បីធានាឱ្យ​បាន​នូវជោគជ័យ និងនិរន្តរភាព នៃការកែទម្រង់ពាណិជ្ជកម្មកសិកម្ម សំដៅ​បម្រើផលប្រយោជន៍ជូនដល់កសិករ និងធុរកិច្ចជននាំចេញរបស់​កម្ពុជា​​ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់៕