កិច្ចសន្ទនាទ្វេភាគីកម្ពុជា-ជប៉ុន
ចេញ​ផ្សាយ​ ១៨ ធ្នូ ២០១៩ 18371
​នៅព្រឹកថ្ងៃពុធ ០៧រោច ខែមិគសិរ ឆ្នាំកុរ ឯកស័ក ព.ស២៥៦៣​ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៨ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ២០១៩​  លោកបណ្ឌិត​ ព្រំ​ សុមានី​ ប្រធាននាយកដ្ឋានសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ​ នៃក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់​ និងនេសាទ​កម្ពុជា​ បានសហការដឹកនាំកិច្ចប្រជុំជាមួយលោក​ KINOSHITA Hiroaki, ប្រធាននាយកដ្ឋា​នកិច្ចការអន្តរជាតិ​ នៃក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់​ និងនេសាទ​ជប៉ុន​ ក្នុងកិច្ចសន្ទនាទ្វេភាគីកម្ពុជា​-ជប៉ុនលេីកទី៥​ ស្តីពី"ខ្សែច្រវាក់តម្លៃផលិតកម្មស្បៀង"​ ដែលប្រព្រឹត្តទៅនៅសណ្ឋាគារ​ កាំបូឌីយ៉ាណា​ រាជធានីភំ្នពេញ​។  ជាកិច្ចចាប់ផ្តេីមនៃកិច្ចសន្ទនាខាងលេី​ លោកបណ្ឌិត​ ព្រំ​ សុមានី​ បានសម្តែងនៅការស្វាគមន៍ដ៏កក់ក្តៅទៅកាន់ភាគីជប៉ុន​ ដែលបា​នបន្តនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ល្អ​ ក៏ដូចជាការបន្តផ្តល់ជា​ហិរញ្ញ​ប្បទាន​ និងការគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេសសម្រាប់វិស័យកសិកម្មនៅកម្ពុជា។ គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា​៖​ កិច្ចសន្ទនាទ្វេភាគីកម្ពុជា​-ជប៉ុនលេីកទី៤​ បានប្រព្រឹត្តទៅនៅឆ្នាំ២០១៨​ នៅប្រទេសជប៉ុន​  ដែលបានធ្វេីការចុះហត្ថលេខាលេីអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា​ (MoU)  ដែលផ្តោតសំខាន់លេី​ ការធ្វេីពិពិធកម្មផលិតផលកសិកម្ម​។​ តាមរយៈ​ MoU ខាងលេី​ បានចូលរួមជួយបង្កេីនប្រាប់ចំណូលដល់កសិករ​ ដ៏ដូចជាការបង្កេីនការនាំចេញផលិតផលកសិកម្មសម្រេច​ និងមិនទាន់សម្រេចក្រោមសកម្មភាព​ ៣សំខាន់ៗ៖​ ១.​ បង្កេីននូវផលិតផលកសិកម្ម​ ២.​ ការធ្វេីឱ្យផលិតផលកសិកម្មមានគុណភាព​ និងសុវត្ថិភាពជាងមុ​ន​ និង​ ៣.​ ការវិវឌ្ឍ​នៃការកេីតឡេីងខ្ពស់សម្រាប់តម្លៃបន្ថែមរបស់ផលិតផលកសិកម្ម​។ ដោយយោងតាមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អខាងលេី​ ទេីបក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់​ និង​នេសាទ​កម្ពុជា​ និងក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់​ និងនេសាទជប៉ុន​ នៅតែបន្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ ដែលនាំឱ្យមានការរៀបចំកិច្ចសន្ទនាទ្វេភាគីកម្ពុជា​-ជប៉ុនលេីកទី៥​នេះកេីតឡេីង។