ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​ ឌិត​ ទីណា អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធ ឯកឧត្តមអ្នកឧកញ៉ា​ ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ​ ហ៊ុន​ សាន
ចេញ​ផ្សាយ​ ២៨ មីនា ២០២៥ 523
នៅរសៀលថ្ងៃទី២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥​ ឯកឧត្តម ឌិត​ ទីណា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់​ និងនេសាទ​ បាន​អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធ ឯកឧត្តមអ្នកឧកញ៉ា​ ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ​ ហ៊ុន​ សាន​ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសាធារណការ​ និងដឹកជញ្ជូន ដែលបានទទួលមរណភាព នៅថ្ងៃសុក្រ​ ១៥រោច​ ខែផល្គុន​ ឆ្នាំរោង​ ឆស័ក​ ព.ស.២៥៦៨​ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៨​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ២០២៥​ វេលាម៉ោង​ ២:២៧នាទី​ ក្នុងជន្មាយុ​៧៨ឆ្នាំ​ ដោយរោគពាធ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​ និងថ្នាក់ដឹកនាំ ព្រមទាំងមន្រ្តីរាជការគ្រប់ជាន់ថ្នាក់នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានសម្តែងនូវសមានទុក្ខ អាឡោះអាល័យ និងក្តីសង្វេគជាពន្លឹក និងសូមចូលរួមរំលែកទុក្ខដ៏កៀមក្រំជាមួយ​ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ​ ហ៊ុន​ សែន​ ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារញាតិមិត្តបងប្អូនសាច់សាលោហិត។ មរណភាពរបស់ ឯកឧត្តមអ្នកឧកញ៉ា​ ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ​ ហ៊ុន​ សាន គឺជាការបាត់បង់បងប្រុស​ ឪពុក​ ជីតាជាទីស្រលាញ់​ប្រកបដោយសង្គហធម៌ដ៏ឧត្តុង្គឧត្តម​ និងជាកុលបុត្រខ្មែរដ៏ឆ្នេីមមួយរូបដែលមានមនសិការស្នេហាជាតិ​មោះមុត​ បូជាកម្លាំងកាយចិត្ត​ ប្រាជ្ញាស្មារតី​ក្នុងការចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងចលនារំដោះជាតិពីរបបប្រល័យពូជសាសន៍​ និងបានរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ក្នុងបុព្វហេតុជាតិ​ សាសនា​ ព្រះមហាក្សត្រ​ ដោយបានចួលរួមកសាង​ ការពារ​ និងរក្សានូវសន្តិភាព​ ស្ថិរភាព​ ឯកភាពជាតិ សេដ្ឋកិច្ច​ និងការអភិវឌ្ឍលេីគ្រប់វិស័យ។ គំរូវីរភាពដ៏ថ្លៃថ្លា​របស់​ ឯកឧត្តមអ្នកឧកញ៉ា​ ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ​ ហ៊ុន​ សាន​ នឹងត្រូវកុលបុត្រខ្មែរគ្រប់ជំនាន់ចងចាំជារៀងរហូត។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី​ និងថ្នាក់ដឹកនាំ​ ព្រមទាំងមន្ត្រីរាជការគ្រប់ជាន់ថ្នាក់នៃក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់​ និងនេសាទ​ សូមឧទ្ទិសបួងសួងជូនវិញ្ញាណក្ខន្ធរបស់​ ឯកឧត្តមអ្នកឧកញ៉ា​ ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ​ ហ៊ុន​ សាន​ បានអញ្ជេីញទៅចាប់បដិសន្ធិក្នុងសុគតិភពកុំបីឃ្លៀងឃ្លាតឡេីយ៕