នៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ លោក ឡោ ប៊ុណ្ណា នាយកវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មកម្ពុជា (CARDI) បានអញ្ជើញជាគណៈអធិបតីបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី«បច្ចេកទេសផលិតកម្មគ្រាប់ពូជស្រូវ» នៅវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្មកម្ពុជា (CARDI)។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាលធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណង ផ្តល់ទ្រឹស្តីផ្សាភ្ជាប់ការអនុវត្តន៍ទៅលើលក្ខណៈដើមស្រូវ កំណត់វិធីសាស្រ្តក្នុងការដាំដុះស្រូវ ចាត់តាំងពីការជ្រើសរើសពូជ ការសាបព្រោះ ការរៀបចំដី ការគ្រប់គ្រងទឹក សត្វល្អិត សារធាតុចិញ្ចឹម និងការរក្សាទុកក្រោយការប្រមូលផល។
បន្ថែមពីនេះទៀត វគ្គបណ្តុះបណ្តាលបានផ្តល់នូវជំនាញចាំបាច់ ដល់សិក្ខាកាមចូលរួមក្នុងការផលិតពូជស្រូវ ជាពិសេសការរួមចំណែកអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្រ្តរបស់ក្រសួង ស្តីពីការប្រើប្រាស់ពូជសុទ្ធ មានគុណភាពល្អ និងសុវត្ថិភាពសម្រាប់បណ្តាញប្រើប្រាស់គ្រាប់ពូជសុទ្ធ។
ថ្លែងក្នុងអង្គសិក្ខាសាលា លោក ឡោ ប៊ុណ្ណា បានគូសបញ្ជាក់ថា សម្រាប់លទ្ធផលរំពឹងទុកនៃវគ្គបណ្តុះបណ្តាលនេះ គឺសិក្ខាកាមចូលរួមអាចទទួលចំណេះដឹង ពីការជ្រើសរើសពូជដែលសមស្របនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ យល់ដឹងពីវិធីសាស្រ្តល្អៗក្នុងការដាំដុះ និងគ្រប់គ្រងដំណាំស្រូវ និងដំណើរការផលិតគ្រាប់ពូជជាជំហានៗ។
គួរបញ្ជាក់ជូនថា វិទ្យាស្ថាន CARDI មានកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយវិទ្យាស្ថានអន្តរជាតិស្រាវជ្រាវដំណាំស្រូវ (IRRI) ដែលតម្រូវឱ្យវិទ្យាស្ថានរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលស្តីពី «មូលដ្ឋានគ្រឹះនៃផលិតកម្មគ្រាប់ពូជស្រូវ» ដែលមានការសម្របសម្រួលពីអ្នកជំនាញ (IRRI) និងមានការគាំទ្រពីប្រទេសជប៉ុន ក្រោមគម្រោង «កម្មវិធីកសាងសមត្ថភាព នៃមូលនិធិសមាហរណកម្មជប៉ុន-អាស៊ាន សម្រាប់បណ្តាញដំណាំស្រូវអាស៊ាន»៕