ឯកឧត្តមអនុរដ្ឋលេខាធិការ ឃឹម ហ្វីណង់ អញ្ជើញជាសក្ខីភាពក្នុងពិធីចុះ​ហត្ថលេខា​លើកិច្ចសន្យាស្តីពី «ការផលិត និងផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយ​ចន្ទី​៤០០តោន» នៅក្នុងខេត្តកំពង់ធំ
ចេញ​ផ្សាយ​ ២៦ មីនា ២០២៥ 389
នៅថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ អនុរដ្ឋលេខា​ធិការ​ក្រសួង​កសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ រួមជាមួយនាយកដ្ឋាន​កសិ​ឧស្សាហកម្ម នាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍កសិកម្ម និងមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ​ខេត្តកំពង់ធំ បានអញ្ជើញជាសក្ខីភាព​ក្នុងពិធី​ចុះហត្ថលេខា​លើកិច្ច​សន្យា​ស្តីពី «ការផលិត និងផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទី» រវាងសហគមន៍កសិកម្ម​ទំនើបចំនួន៣រួមគ្នាដែលមាន៖ (សហគមន៍​កសិកម្ម​ទំនើបប្រាសាទ​សំបូរ​រុងរឿង សហគមន៍កសិកម្មទំនើបសាលា​វិស័យកំពង់ធំ និង​សហគមន៍​​កសិកម្ម​​ទំនើបទំរីងកំពង់ធំ) ជាមួយ​នឹង​ក្រុមហ៊ុនMIRARTH នៅក្នុង​ខេត្តកំពង់ធំ។
នៅចំពោះមុខអង្គពិធីចុះហត្ថលេខានោះ ឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ បាន​គូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃការធ្វើផលិតកម្មកសិកម្មតាមកិច្ចសន្យាសម្រាប់សហគមន៍ ដើម្បីការពារសមាជិកទាំងអស់ពីហានិភ័យ​ទីផ្សារនៃ​ការ​ប្រែប្រួលថ្លៃលើសពីការរំពឹងទុក។ ឯកឧត្តមអនុរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បាន​ណែនាំ​​ឱ្យនាយកដ្ឋានកសិឧស្សាហកម្ម និងសហគមន៍ផ្ទាល់ បន្តចុះកិច្ច​សន្យា​លក់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីបន្ថែមទៀត រហូតដល់ចប់រដូវប្រមូលផល ព្រម​ទាំង​​​ពិចារ​ណាស្តុកទុកក្នុងកម្រិតណាមួយ សម្រាប់ការលក់ជា​គ្រាប់ស្ងួត​ផង​ដែរ។ បន្ថែមពីនោះសម្រាប់រដូវកាលបន្ទាប់ សហគមន៍គួរត្រៀមធ្វើ​កិច្ច​សន្យា​ជាមួយក្រុមហ៊ុនទទួលទិញពីដើមរដូវទុកឱ្យហើយ​ទើប​ជាការ​ប្រសើរ។
សូមបញ្ជាក់ថា កិច្ចសន្យានេះមានទំហំគិតជាទឹកប្រាក់ចំនួនប្រមាណ ៦៥ម៉ឺនដុល្លារ សម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទី៤០០តោន ហើយនេះ​គឺជា​លើក​ទីមួយហើយ ដែលសហគមន៍កសិកម្មទំនើបសម្រាប់ដំណាំ​ស្វាយ​ចន្ទីទាំង៣ បានសហការគ្នាលក់គ្រាប់ស្វាយចន្ទី តាមរយៈការចុះ​កិច្ចសន្យាទុកជាមុនច្បាស់លាស់ក្នុងតម្លៃថេរមួយ សម្រាប់រដូវកាល​ប្រមូល​ផលដំបូងរបស់ខ្លួន។ តាមការព្យាករណ៍ បរិមាណគ្រាប់ស្វាយចន្ទី​ដែល​បានចុះកិច្ចសន្យានេះ មានចំនួនប្រហាក់ប្រហែល​នឹង២០%នៃ​បរិមាណ​ផលសរុបដែលសហគមន៍ទាំង៣គ្រោង​នឹងផលិត​បាន​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៥នេះ៕