សិក្ខាសាលាស្ដីពីការបំពេញលក្ខខណ្ឌតម្រូវសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារសហភាពអឺរ៉ុប
ចេញ​ផ្សាយ​ ១៩ ធ្នូ ២០២៤ 3142
កាលពីថ្ងៃទី១៦-១៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ដោយមានការឧបត្ថម្ភគាំទ្រពីស្ថានទូតសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នាយកដ្ឋានការពារដំណាំ អនាម័យ និងភូតគាមអនាម័យ នៃអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្ម សហការជាមួយមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តគោលដៅ បានរៀបចំសិក្ខាសាលាចំនួន០២វគ្គ នៅខេត្តបាត់ដំបង និងខេត្តពោធិ៍សាត់ ស្ដីពីការបំពេញលក្ខខណ្ឌតម្រូវសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារសហភាពអឺរ៉ុប ដើម្បីបន្តផ្សព្វផ្សាយនិងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីលក្ខខណ្ឌតម្រូវនាំចូលកសិផលរបស់សហភាពអឺរ៉ុប ពិសេសលក្ខខណ្ឌតម្រូវសុវត្ថិភាពម្ហូបអាហារនិងលក្ខខណ្ឌតម្រូវភូតគាមអនាម័យ (លក្ខខណ្ឌតម្រូវសុខភាពរុក្ខជាតិ) និងការគ្រប់គ្រងការប្រើប្រាស់ថ្នាំកសិកម្មនិងផលិតផលការពាររុក្ខជាតិលើដំណាំស្រូវឱ្យស្របតាមបទដ្ឋានបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវជាក់លាក់ ចំគោលដៅសមាសភាពចង្រៃ ព្រមទាំងធានាបាននូវប្រសិទ្ធភាពនិងសុវត្ថិភាពក្នុងការប្រើប្រាស់។
សិក្ខាសាលាទាំងពីរវគ្គនេះ បានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាពរបស់លោកបណ្ឌិត ឌី សំអាន អនុប្រធាននាយកដ្ឋានការពារដំណាំ អនាម័យ និងភូតគាមអនាម័យ លោក ឈឹម វជិរា ប្រធានមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តបាត់ដំបង និងលោកស្រី ជ័យ ចន្នី អនុប្រធានមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តពោធិ៍សាត់ ព្រមទាំងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីមន្រ្តីនៃមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តពោធិ៍សាត់ សហគមន៍កសិកម្មផលិតកម្មដំណាំស្រូវ តំណាងរោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ កសិករដាំដុះដំណាំស្រូវ និងភាគីពាក់ព័ន្ធនៃខេត្តគោលដៅទាំងពីរ សរុបប្រមាណជា១០០នាក់។
បន្ថែមពីនេះ ដើម្បីបន្តជំរុញផ្សព្វផ្សាយនូវលក្ខខណ្ឌតម្រូវសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុបឲ្យមានប្រសិទ្ធភាព​និងវិសាលភាពកាន់តែទូលំទូលាយ ក្រុមការងារនាយកដ្ឋានបានធ្វើការចែកជូននូវខិតប័ណ្ណព័ត៌មាននិងផ្ទាំងព័ត៌មានជូនដល់​សហគមន៍កសិកម្មផលិតកម្ម​ដំណាំស្រូវ ប្រជាកសិករ មន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្តគោលដៅ និងរោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ។