ឯកឧត្តមអនុរដ្ឋលេខាធិការ ប៉ែន ផល្លីកា អញ្ជើញដឹកនាំក្រុមការងារជំនាញ​ជួប​សំណេះ​​សំណាលនិងផ្សព្វផ្សាយឧបករណ៍នេសាទដល់ប្រជានេសាទ នៅស្រុក-ក្រុងចំនួន៣ ក្នុងខេត្តសៀមរាប
ចេញ​ផ្សាយ​ ៣០ មីនា ២០២៥ 453
នៅរយៈពេល២ថ្ងៃ គឺថ្ងៃទី២៧-២៨ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តម ប៉ែន ផល្លីកា អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ អមដំណើរដោយ លោក អ៊ឹម គឹមលាង អភិបាលរងខេត្តសៀមរាប លោក ទា គឹមសុទ្ធ ប្រធានមន្ទីរកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទខេត្ត និងមេបញ្ជាការប្រចាំការខាងជើងបឹងទន្លេសាប​ចំណុះ​ឱ្យ​យោធភូមិភាគ៤ បានចុះជួបសំណេះសំណាលជាមួយប្រជានេសាទ​សរុបជាង​៩០០នាក់ ក្នុងនោះមាន៖ នៅសង្កាត់ចុងឃ្នៀស ក្រុងសៀមរាប អ្នកចូលរួម៥៥០នាក់ ឃុំអន្លង់សំណរ ស្រុកជីក្រែង២៥០នាក់ និងឃុំកំពង់ភ្លុក ស្រុកប្រាសាទ​បាគង១០៧នាក់។
កិច្ចពិភាក្សាផ្តោតទៅលើជីវភាពប្រជានេសាទតាមរយ:ផលត្រី ការរួមគ្នាថែរក្សា និង​ជួយ​​អភិរក្សផល ជលផលក្នុងបឹងទន្លេសាបឱ្យមាននិរន្តរភាព និងវឌ្ឍនភាពផល​ត្រី​ឱ្យ​កាន់​តែសម្បូរណ៍។ នៅចំពោះមុខអង្គពិធី ឯកឧត្តមអនុរដ្ឋលេខាធិការ បានថ្លែងអំណរ​គុណ​ដល់ប្រជានេសាទក្នុងភូមិសាស្រ្តស្រុក-ក្រុងទាំងបីដែលតែងតែសហការ​បាន​ល្អ​ជាមួយមន្រ្តីជំនាញ និងមន្រ្តីពាក់ព័ន្ធ រួមទាំងកម្លាំងអន្តរាគមន៍ដែលឈរ​ជើងនៅបឹង​ទន្លេសាបប៉ែកខាងជើង។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តមក៏បានដកស្រង់យកស្មារតីកិច្ចប្រជុំនៅខេត្តពោធិសាត់ ស្តីពីវឌ្ឍភាពក្នុងការបង្រ្កាបបទល្មើសនេសាទគ្រប់ប្រភេទ កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលខ្លឹមសារទាំងនោះបានអនុញ្ញាតឱ្យប្រើប្រាស់ជាបណ្តោះអាសន្ន​នូវ​ឧបករណ៍នេសាទរួមមាន៖ ១-របាំងលបរ៉ាវប្រវែង២៥០ម៉ែត ក្រឡា០,០៣ម៉ែត្រ; ២-កាណូតអូស ឫរុញលៀសដោយម៉ាស៊ីនកម្លាំង១៨សេះ ក្រឡាឈ្នាង ០,០៣ម៉ែត្រ និងម៉ាស៊ីនរែងលៀសកំលាំង៦សេះ; ៣-ករណីមងរាយក្រឡា០,០២ម៉ែត្រ ប្រវែង២០០ម៉ែត្រ ; ៤-មងអូសដោយដៃ ក្រឡា០,០១៥ម៉ែត្រ ប្រវែង១០០ម៉ែត្រ។
ទន្ទឹងនឹងនោះដែរ កិច្ចប្រជុំពិភាក្សា ក៏ទទួលបាននូវសំណូមពរមួយ​ចំនួនពីប្រជា​នេសាទ ដោយសារការអនុញ្ញាតនេះគ្រាន់តែជាការសាកល្បងក្នុងអន្តរកាលនេះ ដោយ​រង់ចាំ​ការណែនាំជាថ្មីម្តងទៀត ក្រោយពេលអនុវត្តរួច និងរង់ចាំច្បាប់ថ្មី ស្តីពី​ជល​ផល​ចូលជាធរមាន ដើម្បីដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការ៕